- Úvod >>
- DVB-C prijímače
DVB-C prijímače
DVB-C
DVB-C je skratka pre Digital Video Broadcasting–Cable, čo v slovenskom jazyku znamená digitálne televízne vysielanie cez káblové distribučné siete, alebo cez systémy MMDS a MVDS. Alebo jednoduchšie: digitálna káblová televízia. Oproti káblovej analógovej televízii sa DVB-C vyznačuje výrazne vyšším počtom a ponukou televíznych programov, ale aj ponukou celého radu funkcií, ktoré zvyšujú komfort a zážitok zo sledovania televízneho vysielania.
Služby DVB-C poskytujú zväčša kábloví operátori a operátori MMDS a MVDS, ktorí dosiaľ poskytovali služby káblovej analógovej televízie. Svoje koaxiálne rozvodné siete vďaka technologickému vývoju modernizovali a prebudovali na optické alebo hybridné opticko-koaxiálne siete, ktoré dokážu ponúknuť vysokokvalitné služby digitálnej televízie, vysokorýchlostného internetu a telefónne služby prostredníctvom jednej zásuvky v domácnosti.
Ako prijímať DVB-C signál
Čo na to potrebujeme? Na prijímanie televízneho DVB-C signálu, t. j. na využívanie služieb digitálnej káblovej televízie potrebujeme digitálny prijímač, takzvaný set-top box, resp. MMDS, alebo MVDS anténu. Ak máme v byte už vybudovaný káblový rozvod s káblovou prípojkou, či s MMDS alebo MVDS anténou, set-top box stačí zapojiť do káblovej zásuvky a prepojiť ho s televízorom. Do set-top boxu je vložená karta, ktorá umožňuje aktiváciu a následné sledovanie televízneho vysielania.
V súčasnosti je v ponuke celý rad DVB-C set-top boxov. Od lacnejších základných prijímačov, ktoré len dekódujú prijímaný signál, cez HD prijímače umožňujúce sledovať aj programy vo vysokom rozlíšení (High Definition) až po sofistikované media boxy alebo DVR rekordéry (Digital Video Recorder). Set-top boxy na príjem DVB-C signálu poskytujú zákazníkom najčastejšie samotní operátori. Takéto riešenie má pre diváka jednu veľkú výhodu: divák má zaistený servis set-top boxu v prípade poruchy, prípadne jeho výmenu za iný.
Hlavné vlastnosti DVB-C
DVB-C poskytuje vysokú kvalitu obrazu a zvuku, umožňuje prijímať a sledovať niekoľko desiatok, ba až stovky programov všetkých žánrov rozdelených do rôznych balíčkov a ponúka množstvo funkcií, ktoré zvyšujú zákaznícky komfort. Programy sú spravidla rozdelené do tematických balíkov (napr. filmové, športové, hudobné, dokumentárne atď.). Osobitnú ponuku tvoria HD programy, čiže programy s vysokým rozlíšením (poznámka: na sledovanie programov v HD kvalite je nutné mať aj k tomu zodpovedajúci televízny prijímač).
DVB-C umožňuje tiež nahrávať až niekoľko desiatok hodín vysielania na nosič vnútornej pamäte (pevný disk zabudovaný v DVR boxe), ktoré si divák môže kedykoľvek pozrieť. Nové rekordéry s dvoma a viac tunermi ponúkajú možnosť nahrávať aj vysielanie niekoľkých programov súčasne. DVR prinieslo aj nové funkcie, ako je „time-shift“, ktorá umožňuje dočasné ukladanie sledovaných relácií či priamych športových prenosov.
Divák tak môže po stlačení tejto funkcie odísť od televízneho prijímača a po čase sa opäť vrátiť s tým, že bude pokračovať v sledovaní programu od okamihu, keď bolo prerušené.
V ponuke digitálnej káblovej televízie nechýba ani možnosť výberu jazykovej verzie sledovaného programu, vysielanie v širokouhlom formáte či zobrazovanie všetkých informácií na obrazovke. Štandardne je v ponuke aj elektronický programový sprievodca s prehľadom programov na sedem dní vopred.
DVB-C umožňuje aj využívanie nových interaktívnych služieb
Služby VoD (video na požiadanie), počúvanie rozhlasového vysielania atď. Výhody a rozdiely oproti iným spôsobom príjmu digitálneho TV vysielania:
Dôležitou výhodou DVB-C je, že popri digitálnej televízii paralelne umožňuje aj príjem analógovej káblovej televízie. Káblovú televíziu možno vďaka tomu jednoducho pripojiť ku všetkým televízorom v byte či dome. Výhodou DVB-C je aj možnosť z jednej zásuvky pripojiť a využívať takisto služby vysokorýchlostného internetu a telefónne služby (tzv. triple play služby).